Ob zaključku davčne inšpekcije zahtevajte odločbo!


Bodite pozorni na to, da se postopek davčnega inšpekcijskega nadzora konča z odločbo in ne s sklepom o ustavitvi postopka!

V skladu z določbo prvega odstavka 28. člena Zakona o inšpekcijskem nadzoru, se postopek davčnega inšpekcijskega nadzora v primeru, da v tem postopku ni ugotovljenih kršitev predpisov, lahko ustavi s sklepom. V teh primerih finančna uprava davčnemu zavezancu torej ne izda odločbe.  Vendar pa s tem, ko se postopek konča z izdajo sklepa, po mnenju FURS načelo ne bis in idem  - to je načelo prepovedi odločanja o isti stvari, ne more priti v poštev. Načelo ne bis in idem je opredeljeno v petem odstavku 141. člena Zakon o davčnem postopku, da se glede ugotovitev in dejanj, opravljenih v davčnem inšpekcijskem nadzoru, o katerih je bilo že pravnomočno odločeno, nadzor ne more ponoviti. FURS navedeno zakonsko določbo v praksi izvaja tako, da se lahko uporabi le v primerih, ko je nastopila materialna pravnomočnost, torej, ko je izdana odločba. V primeru izdaje sklepa o ustavitvi postopka pa po mnenju FURS natopi le formalna pravnomočnost, zato je davčni inšpekcijski nadzor mogoče ponovno opraviti, in sicer do nastopa zastaranja. 

Takšna interpretacija petega odstavka 141. člena Zakona o davčnem postopku tako pomeni, da je  v primeru inšpicirane osebe, ki ji davčni organ ugotovi nezakonito davčno ravnanje in ji z odločbo naloži naknadno plačilo davka, njeno pravno varstvo glede ponovnega inšpiciranja povsem varno. Pri drugi inšpicirani osebi, pri kateri davčni organ ne ugotovi nezakonitega davčnega ravnanja in zato postopek ustavi s sklepom, pa je ta sklep ne varuje pred ponovnim inšpiciranjem.