Obdavčitev pripisa dobička kapitalskemu deležu družbenika osebnih družb neustavno
Ustavno sodišče je z Odločbo U-I-175/11-12 z dne 10.4.2014 (Ur. l. RS, št. 29/14) razveljavilo Zakon o dohodnini v delu, ki se nanaša na obdavčitev pripisa dobička kapitalskim deležem družbenika v družbi z neomejeno odgovornostjo in komanditni družbi. S tem je izenačilo davčni položaji družbenikov kapitalskih in osebnih družb.
Po dosedanji ureditvi je bil z dohodnino obdavčen že pripis dobička kapitalskim deležem družbenikov osebnih družb. Obdavčen je bil kot dividenda, in sicer ne glede na dejansko izplačilo denarnih sredstev družbenikom. Kasnejše izplačilo denarnih sredstev družbeniku, ki se odpiše od kapitalskega deleža družbenika, pa se ni štelo za obdavčljivo odsvojitev kapitala.
Ustavno sodišče je presodilo, da navedena ureditev postavlja osebne družbe v slabši položaj v primerjavi s kapitalskimi družbami, ne da bi za to obstajal razumen razlog. Ustavno sodišče razlaga, da daje ZGD-1 osebnim družbam, enako kot kapitalskim, status pravne osebe, zato se premoženje družbe od premoženja družbenikov obravnava ločeno. S pripisom dobička kapitalskim deležem družbenikov osebne družbe so denarna sredstva v višini pripisanega dobička še vedno med premoženjem družbe. Po mnenju Ustavnega sodišča gre le za računovodsko operacijo, na podlagi katere družbenikom pripisan dobiček predstavlja zgolj terjatev do družbe na izplačilo dobička, ki jo lahko realizirajo skladno s pogoji iz ZGD-1 in družbene pogodbe. Zato obveznost obračuna in plačila akontacije dohodnine že ob pripisu postavlja osebne družbe v slabši položaj v primerjavi z ostalimi gospodarskimi družbami, ki so dolžne plačati akontacijo dohodnine šele, ko je dividenda dejansko izplačana. Dobiček družbenikov osebnih družb torej ne more biti obdavčen že ob samem pripisu kapitalskega deleža, temveč šele v trenutku izplačila, ko dobiček dejansko preide iz premoženjske sfere družbe v premoženjsko sfero družbenika. Ustavno sodišče je zato razveljavilo del tretjega odstavka 90. člena ZDoh-2 (Ur. l. RS, št. 13-11-UPB, 24/12, 30/12, 75/12, 94/12 in 96/13).
Zaradi razveljavitve določbe, ki ureja obdavčitev pripisa dobička osebnih družb, je Ustavno sodišče razveljavilo tudi določbo, ki zmanjšanje kapitalskega deleža zaradi izplačila družbeniku šteje za neobdavčeno odsvojitev kapitala (9. točka 95. člena ZDoh-2). V nasprotnem primeru bi namreč prišlo do neobdavčitve dohodka. Iz istega razloga je bila razveljavljena tudi določba šestega odstavka 98. člena ZDoh-2, ki določa, da se v primeru povečanja zavezančevega kapitalskega deleža v osebni družbi, zaradi pripisa dobička kapitalskemu deležu, za nabavno vrednost tako povečanega dela deleža šteje znesek pripisanega dobička po plačilu dohodnine.
Družbeniki osebnih družb imajo od razveljavitve zakonskih določb dalje dve možnosti. Prvo možnost predstavlja izrecna določba v družbeni pogodbi, da dobiček osebne družbe ostaja nerazdeljen. Ker v tem primeru do pripisa dobička ne pride, se bo ob razdelitvi dobička delničarjem izplačilo obdavčilo kot dividenda.
V kolikor pa družbeniki v družbeno pogodbo ne bodo vključili določila o nerazporejenem dobičku družbe, bo v skladu z ZGD-1 veljala domneva o pripisu dobička kapitalskim deležem. V tem primeru pripis dobička ne bo več obdavčen kot dividenda, temveč kot kapitalski dobiček. Trenutek obdavčitve bo nastopil šele v trenutku, ko si bodo družbeniki dobiček dejansko izplačali. Z izplačilom se zmanjša njihov kapitalski delež, zmanjšanje kapitalskega deleža pa se bo štelo za obdavčljivo odsvojitev kapitala, pri čemer se šteje, da je nabavna vrednost kapitala enaka nič. Navedeno bo davčnim zavezancem omogočilo, da bodo sami določili trenutek svoje obdavčitve, v drugem primeru pa tudi, glede na trajanje lastništva, stopnjo obdavčitve.
Razveljavitev ne vpliva na pravnomočno že zaključene postopke odmere davka. Navedeno pomeni, da plačanega davka ne morejo zahtevati nazaj tisti davčni zavezanci, ki so svoje davčne obveznosti že poravnali in je bil postopek odmere davka pravnomočno zaključen. Tem zavezancem pa tudi ne bo potrebno plačati nobenega davka, ko si bodo pripisana sredstva dejansko izplačali.
V primeru, da postopek odmere davka še ni bil pravnomočno zaključen, se v praksi pojavljajo številna vprašanja. V kolikor imate kakršnekoli težave, vprašanja ali dileme v zvezi s tem, nas pokličite za nasvet. Vedno najdemo rešitev!