Nove spremembe davka na dodano vrednost


V Ur. l. RS, št. 83 z dne 6. 11. 2012 je bil objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV-1G). Spremembe in dopolnitve se bodo začele uporabljati s 1. 1. 2013.

Namen novele ZDDV-1G je uskladitev slovenskega Zakona o davku na dodano vrednost s pravom Evropske unije. Predlog ZDDV-1G v slovenski pravni red namreč prenaša direktivo glede kraja opravljanja storitev(Direktiva Sveta 2008/8/ES z dne 12. februarja 2008 o spremembi Direktive 2006/112/ES glede kraja opravljanja storitev) in direktivo glede pravil o izdajanju računov(Direktiva Sveta 2010/45/ES z dne 13. julija 2010 o spremembi Direktive 2006/112/ES glede pravil o izdajanju računov).

Novela ZDDV-1G prinaša kar nekaj sprememb, najobširnejša med njimi pa so pravila za izdajanje in hrambo računov. V nadaljevanju izpostavljamo dve izmed poglavitnejših novosti, in sicer nova pravila o nastanku obveznosti obračuna DDV pri transakcijah znotraj Unije in pravila v zvezi s posebno ureditvijo za male davčne zavezance.

Sprememba pravil o nastanku obveznosti obračuna DDV pri transakcijah znotraj Unije

Določena je uskladitev pravil glede obveznosti nastanka obračuna DDV pri dobavah znotraj Unije s pravili glede nastanka obveznosti obračuna DDV pri pridobitvah znotraj Unije, s čimer bo zagotovljena primerljivost informacij po rekapitulacijskih poročilih za dobave blaga znotraj Unije z informacijami po obračunih DDV za pridobitve blaga znotraj Unije.

Od 1. 1. 2013 dalje bo predvidoma veljalo naslednje: obveznost obračuna DDV pri dobavah blaga znotraj Unije nastane na dan izdaje računa, če pa račun ni izdan, nastane obveznost obračuna DDV 15. dan v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem je nastal obdavčljivi dogodek.

Tem pravilom sledi tudi pravilo za nastanek obveznosti obračuna DDV pri pridobitvah blaga znotraj Unije, in sicer obveznost obračuna DDV nastane ob izdaji računa. Če račun ni izdan, nastane obveznost obračuna DDV najkasneje 15. dan v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem nastane obdavčljivi dogodek.

Spremembe povezane z malimi davčnimi zavezanci

S predlogom ZDDV-1G se povečuje prag obdavčljivega prometa za uporabo posebne ureditve za male davčne zavezance s 25.000 evrov na 50.000 evrov. Ker je povišanje praga vezano na odobritev Sveta za odstopanje od člena 287 Direktive Sveta 2006/112/ES, je predpisana tudi prehodna ureditev za uporabo 94. člena ZDDV-1, in sicer bodo lahko davčni zavezanci višji prag uporabljali s prvim dnem drugega koledarskega meseca, ki sledi mesecu objave obvestila o objavi Izvedbenega sklepa Sveta o dovoljenju Republiki Sloveniji za uporabo ukrepa, ki odstopa od člena 287 Direktive Sveta 2006/112/ES, v Uradnem listu Evropske unije. Obvestilo bo objavljeno tudi v Uradnem listu Republike Slovenije.

V skladu s prehodnimi določbami ZDDV-1G bodo imeli davčni zavezanci, ki so trenutno identificirani za namene DDV, ne glede na povišan prag, možnost, da ostanejo v sistemu DDV še naprej kot prostovoljni davčni zavezanci. Davčni zavezanci, ki ne bodo želeli ostati v sistemu DDV, pa bodo lahko davčnemu organu kadar koli po objavi obvestila podali zahtevo za prenehanje identifikacije za namene DDV ne glede na rok 60 mesecev iz tretjega odstavka 94. člena ZDDV-1. Tisti davčni zavezanci, ki pa so po trenutni ureditvi že identificirani za DDV kot prostovoljni davčni zavezanci, pa morajo ostati v sistemu DDV 60 mesecev, ki teče od dneva, ko so se identificirali za namene DDV.

Novela ZDDV-1G pa prinaša še vrsto drugih novosti, med drugimi tudi v zvezi s krajem opravljanja storitev, v zvezi s pravico do odbitka vstopnega DDV pri pridobitvah blaga znotraj Unije, v zvezi s popravkom odbitka DDV na podlagi odločitve davčnega organa, v zvezi s popravljanjem napak v obračunu DDV in naknadno predložitvijo obračuna DDV in nove kazenske določbe davčnih prekrškov in hujših davčnih prekrškov.

V kolikor imate kakršnekoli težave, vprašanja ali dileme pri izvajanju davka na dodano vrednost v praksi, nas pokličite za nasvet. Vedno najdemo rešitev!