Novosti s področja davka na dodano vrednost

Dne 20.10.2011 je stopila v veljavo novela Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku na dodano vrednost (ZDDV-1E) in Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost.

Najpomembnejši spremembi pri izvajanju določb ZDDV-1E v praksi sta na področju popravkov davčne osnove po 39. členu ZDDV-1:

1. Pisno obvestilo kupcu o znesku DDV, za katerega kupec nima pravice do odbitka
Dobropise izstavimo, ko moramo na primer zaradi naknadnega popusta, reklamacije, vračila blaga in podobno popraviti davčno osnovo. Doslej je veljalo, da smo si obračunani DDV lahko popravili šele, ko smo od kupca prejeli potrjeni dobropis, s katerim nas je obvestil, da je tudi on popravil svoj vstopni davek na dodano vrednost. Novost od 20. oktobra letos dalje pa je, da potrditev popravka s strani  kupca ni več potrebna. Za popravke po 20. oktobru torej velja, da si zavezanec lahko popravi obračunani DDV že v obdobju, v katerem pisno obvesti kupca o znesku DDV, za katerega kupec nima pravice do odbitka. Za kupca pa sprememba zakonodaje pomeni dolžnost, da si vstopni DDV popravi na podlagi prejetega dobropisa najkasneje v davčnem obdobju, v katerem prejmejo dobropis oziroma obvestilo dobavitelja.

Za dobropise izstavljene pred 20. oktobrom 2011 pa še vedno velja, da je potrebno od kupcev prejeti potrditev, na podlagi katere si lahko zmanjšamo obračunani DDV.

2. Uveljavljanje popravka obračunanega DDV pri prisilni poravnavi ali stečajih
Do zdaj je veljalo, da si je davčni lahko popravil obračunani DDV le, če je razpolagal s pravnomočnim sklepom sodišča o zaključenem stečajnem postopku ali prisilni poravnavi, v katerem ni bil poplačan v celoti. Od 20. oktobra dalje velja, da si lahko davčni zavezanec popravi (zmanjša) znesek obračunanega in neplačanega DDV že od vseh priznanih terjatev, ki jih je prijavil v postopku prisilne poravnave ali stečajnem postopku in mu torej ni potrebno čakati na konec postopka.

Navedena določba se uporablja za priznane terjatve v postopkih prisilne poravnave in stečajnih postopkih, za katere je bil sklep o začetku postopka izdan po 1. januarju 2011.


Novela ZDDV-1E pa prinaša še vrsto drugih novosti, med drugimi tudi v zvezi s popravljanjem napak iz preteklih obdobij v tekočem obračunu DDV in naknadni predložitvi obračuna DDV ter določitvi izračuna obresti.

V kolikor imate kakršnekoli težave, vprašanja ali dileme pri izvajanju davka na dodano vrednost v praksi, nas pokličite za nasvet. Vedno najdemo rešitev!